Skaning laserowy 3d i pomiary fotogrametryczne

Za pomocą skanerów laserowych oraz fotografii cyfrowej, pozyskujemy dane o geometrii i teksturze obiektów będących przedmiotem opracowania.

Na czym polega skanowanie 3D przy użyciu lasera?

Skaning laserowy 3d, dzięki temu, że skaner laserowy precyzyjnie określa położenie punktów w dowolnym trójwymiarowym układzie współrzędnych XYZ z wybraną przez użytkownika tzw. gęstością skanowania, bardzo precyzyjnie i wydajnie inwentaryzuje geometrię obiektów, natomiast fotografia cyfrowa dodaje informacje o ich kolorze, fakturze i detalach. Zdjęcia fotogrametryczne dają możliwość wykonywania zdjęć lotniczych z samolotu, drona, czy teleskopowej wieży, o wysokości 20m, możemy dodatkowo uzupełnić dane o geometrii, w miejscach niedostępnych dla skanera. Za pomocą zdjęć lotniczych precyzja pomiarów fotogrametrycznych zwiększa się jeszcze bardziej i daje lepsze efekty niż naziemny skaning laserowy.

Techniki te stosujemy najczęściej w następujących pracach:
  • inwentaryzacje fasad i wnętrz obiektów zabytkowych i sakralnych
  • inwentaryzacje obiektów budowlanych
  • wizualizacje 3D
  • dokumentacje stanu powłok budowli inżynierskich
  • pomiary kubatur

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z resztą naszej oferty dostępnej na stronie. Skaning laserowy jest jedną z naszych specjalizacji, dlatego gwarantujemy najlepsze możliwe efekty. Jeśli chcą Państwo uzyskać dodatkowe informacje, które nie zostały tutaj zawarte to na wszystkie, indywidualne pytania odpowiemy telefonicznie lub mailowo. Możecie także nas odwiedzić w siedzibie naszej firmy w celu osobistego kontaktu.

Współczesne metody projektowania obiektów inżynierskich wymagają coraz większej ilości wiarygodnych danych o przestrzeni, w której obiekty te mają powstać. Dzięki bardzo szybkiemu rozwojowi instrumentów pomiarowych oraz oprogramowania, technologia masowego pozyskiwania danych w przestrzeni 3D może sprostać coraz wyższym wymaganiom, zarówno co do stopnia dokładności, jak i szczegółowości. Wiodącymi w tej dziedzinie działaniami są skaning laserowy oraz pomiary fotogrametryczne, które chętnie są wykorzystywane do celów inwentaryzacji zabytków oraz innych obiektów budowlanych.

Wykonaj z nami precyzyjne skanowanie laserowe 3D za pomocą chmury punktów

Skaning laserowy (laser scanning) odwzorowuje otaczającą przestrzeń w postaci bardzo dokładnej chmury punktów, w której każdy punkt oprócz współrzędnych przestrzennych posiada także informację o kolorze. Pozwala to, już w tej surowej postaci, na wizualizację i pomiary geometrii przy użyciu dedykowanych programów komputerowych. Wiodące w branży skanery są w stanie rejestrować ponad milion punktów na sekundę, dzięki czemu otrzymasz bardzo precyzyjną chmurę punktów. Niestety naziemne skanery laserowe ze względu na swoją wagę i sposób działania nie wszędzie znajdują szerokie zastosowanie, dlatego z naziemnego skaningu laserowego nie można skorzystać w każdym przypadku.

Możemy wyróżnić jeszcze dodatkowy typ skanowania laserowego – mobilny skaning laserowy / lotniczy skaning laserowy. Pozwala on na zastosowanie zupełnie innego rzutu, który zapewnia wyjątkową precyzję i dokładność w określaniu zawartości chmur punktów, a tym samym pozwala uniknąć wszelkich niedoskonałości w pomiarach, dając przy  tym realistycznie odwzorowany model terenu. Do utworzenia takiego modelu wykorzystuje się najczęściej specjalistyczne i wysokiej jakości drony, wyposażone w specjalne kamery, które rejestrują dany teren z wyjątkową dokładnością. Skanowanie laserowe (laser scanning) jest obecnie jednym z najszybszych sposobów na uzyskanie wyjątkowo precyzyjnej mapy chmury punktów. Dzięki wysokiej prędkości skanowania skanowanie laserowe może w krótkim czasie objąć bardzo duże połacie terenu, tym samym skracając cały proces w znacznym stopniu. Przyczynia się to zarówno do wydajności, jak i ekonomii pracy, gdyż nie wymaga udziału całej grupy pracowników.

Chmura punktów jest nowoczesnym i praktycznym podejściem w branży, a jej zastosowanie znacznie ułatwia wykonywanie pomiarów. Skaning laserowy 3d jest w stanie pozyskać w krótkim czasie miliony punktów 3d poprzez skan współrzędnych xyz. Przekonaj się sam!

Zalety skaningu laserowego, pomiarów fotogrametrycznych i łączenia tych technik dla najlepszych efektów

Pomiary fotogrametryczne, znane i wykonywane już od wielu lat, bazujące na fotografii, otrzymały dzięki postępowi technologicznemu narzędzia, które wyniosły je na nowy poziom rozwoju, powodując, że stały się konkurencyjne w stosunku do skaningu laserowego. Narzędziami, które to uczyniły, są fotografia cyfrowa, zaawansowane oprogramowanie komputerowe bazujące na komputerach o stale rosnącej mocy obliczeniowej oraz pojawienie się bezzałogowych platform latających – dronów. Dzięki lekkim aparatom fotograficznym, zamontowanym na dronach, pozyskiwanie danych poprzez wykonywanie zdjęć fotogrametrycznych obiektów, stało się łatwe i szybkie. Znacznie zmalała ilość martwych pól, czyli miejsc na obiekcie, gdzie pozyskanie danych było niemożliwe. Oprogramowanie sprawiło, że technologia ta nie jest już zarezerwowana dla wąskiego grona specjalistów. Stała się powszechna. Wystarczy mieć elementarną wiedzę o fotogrametrii, by wykonywać poprawne pomiary. Efektem pomiarów jest chmura punktów, o nieco gorszych dokładnościach niż w przypadku laserowego skaningu, ale za to w jednym procesie uzyskuje się model siatkowy (mesh) z fotorealistycznym teksturowaniem.

Dobierz metodę dostosowaną do Twoich potrzeb! Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą

Oczywiście należy pamiętać, że żadna z wyżej wymienionych metod pomiarowych skanowania laserowego 3d nie jest uniwersalna. Używa się ich w zależności od potrzeb. Często wykorzystuje się je łącznie, aby efekt, w postaci modelu obiektu, który jest przedmiotem zainteresowania, jak najlepiej spełniał oczekiwania jego odbiorcy. Skaning laserowy naturalnie zwiększa dokładność tych wyników, techniki połączone razem dają najlepsze efekty.

Podsumowując, technologia skaningu laserowego 3D i pomiarów fotogrametrycznych umożliwiają pozyskanie precyzyjnych danych o geometrii i teksturze obiektów. Skaner laserowy precyzyjnie określa położenie punktów w układzie XYZ, tworząc chmurę punktów pomiarowych. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie inwentaryzacji fasad, wnętrz, oraz obiektów budowlanych, a także wizualizacji 3D. Z kolei fotografia cyfrowa i drony wspomagają pomiary fotogrametryczne, a połączenie obu technik daje najlepsze efekty. Skontaktuj się z nami, aby wybrać optymalną metodę dostosowaną do Twoich potrzeb i projektu.

Chcesz dowiedzieć się, na czym dokładnie polega usługa skanowania? A może masz inne pytania związane ze skaningiem laserowym 3D? Zapraszamy do kontaktu. Nasza firma oferuje szeroki zakres usług związanych ze skaningiem.