Na czym polega inwentaryzacja budowlana?
- inwentaryzacje bryły i struktury obiektu budowlanego
- pomiary powierzchni użytkowej i kubatur
- inwentaryzacje fasad, malowideł, witraży
- rozwinięcia i odwzorowania powierzchni o przekroju krzywoliniowym
- archiwizacje geometrii i stanu obiektów
Czym jest inwentaryzacja budynku?
Bardzo często zdarza się, że właściciel konkretnego mieszkania, czy domu nie posiada jego planu, czy kompletnej dokumentacji technicznej. Oczywiście na co dzień nie są to dokumenty potrzebne, jednak w przypadku chęci sprzedaży nieruchomości, mogą się okazać niezbędne, ponieważ coraz więcej zainteresowanych wymaga tego typu dokumentów. Ich posiadanie jest również konieczne, jeśli zabieramy się za remont i zmianę organizacji przestrzeni danego mieszkania, np. wyburzanie ścianek i podobne zabiegi. W przypadku braku oryginału można go zastąpić profesjonalnie wykonaną inwentaryzacją budynku. Może ona zostać przygotowana na zlecenie którejkolwiek z zainteresowanych stron, jednak za zgodą właściciela lub osoby posiadającej prawo do udzielenia takiego zezwolenia. Oczywiście, tego typu inwentaryzacja budowlana musi zostać wykonana przez osobę o odpowiednich uprawnieniach budowlanych, dlatego najczęściej inwentaryzację budowlaną wykonują architekci, budowlańcy oraz geodeci.
Inwentaryzacje budynków, określana też jako inwentaryzacja architektoniczno-budowlana, najczęściej poprzedzają proces projektowy na potrzeby przebudów, rewitalizacji, adaptacji do nowego przeznaczenia. Mają na celu zarejestrowanie stanu technicznego istniejącego, tak aby powstała w ich wyniku dokumentacja zaspokoiła potrzeby projektowania. Inwentaryzacja budowlana dostarcza danych m in o rozkładzie pomieszczeń, grubościach ścian i konstrukcji nośnych, wyglądzie fasad, ilości kondygnacji, istniejącej stolarce i instalacjach itp. Standardowa dokumentacja powstała w ich wyniku zawiera część opisową (opis techniczny), rzuty kondygnacji i fasad, przekroje i zdjęcia. Taki zestaw inwentaryzacji budowlanej do projektu budowlanego pozwala skutecznie określić wszystkie parametry stanu technicznego istniejącego budynku.
Inwentaryzacja zabytków
Inwentaryzację budowlaną stosuje się nie tylko dla nowych lokali, czy dużych hal, lecz także dla budynków nadgryzionych zębem czasu. Szczególnym przypadkiem jest inwentaryzacja architektoniczna budynku zabytkowego, inwentaryzacje architektoniczne oprócz wykonywania standardowych czynności, obejmują również takie kwestie jak elementy wystroju i zdobnictwa pod kątem ich formy oraz stopnia zachowania.
Dokumentacja tworzona w procesie inwentaryzacji zabytków służy nie tylko specjalistom z branży architektonicznej i budowlanej, ale również konserwatorom zabytków. Choćby z tego powodu warto postawić na inwentaryzację architektoniczną budynku.
Inwentaryzacja zabytków jest wykonywana w celach konserwatorskich, badawczych, a także przy ewidencji zabytków, w podstawowym rozeznaniu terenowym zasobu. Do powszechnie wykorzystywanych metod należy tu zaliczyć między innymi tradycyjny pomiar ręczny, pomiar mechaniczny oraz pomiar z wykorzystaniem tachimetrii, skanera laserowego i fotogramaterii.
Nowoczesne technologie stosowane w inwentaryzacji zabytków pozwalają na mierzenie setek tysięcy punktów i rejestrowanie geometrii obiektów również o dużych rozmiarach. Inwentaryzacja budowlana zabytków jest użyteczna również przy badaniu historii sztuki, ponieważ zawiera wiele kluczowych informacji o badanych obiektach. Dlatego też inwentaryzacja zabytków wykorzystywana jest w rozmaitych zastosowaniach i branżach.
Inwentaryzacje budynków 3D
Dynamiczny rozwój technik pomiarowych i modelowania komputerowego umożliwia obecnie tworzenie trójwymiarowych modeli cyfrowych inwentaryzowanych obiektów, które oprócz dokładnej geometrii zawierają również informację o kolorze i fakturze ich elementów. W zależności od potrzeb danej inwentaryzacji budowlanej, model taki może być tak zwaną chmurą punktów, siatką (mesh) lub obiektem wektorowym CAD. Można powiedzieć, że modele takie, to przeniesienie budowli będącej przedmiotem zainteresowania, pod dach pracowni projektowej. Z łatwością można pobrać z nich dane, bez potrzeby dodatkowych wizyt na obiekcie. Inwentaryzacja budynku to jeden z wielu kierunków, którym podąża obecnie geodezja.
Wykonywanie inwentaryzacji budowlanej za pomocą laserowego skanowania obiektów pozwala wykonywać innowacyjne inwentaryzacje budynków 3D. Wykorzystując tę metodę pomiarów, otrzymujemy model trójwymiarowy zabytków, budynków przemysłowych i budowlanych, a także elementów instalacji i konstrukcji. Inwentaryzacja budowlana wykonywana za pomocą tej metody jest nowoczesna, szybka i bardzo precyzyjna.
Cena inwentaryzacji budowlanej
Ile kosztuje inwentaryzacja budowlana? Cena określana jest indywidualnie z każdym klientem. Całkowity koszt zależy m.in. od stopnia skomplikowania budynku, dostępu do pomieszczeń, czy lokalizacji. Szczegóły dotyczące ceny uzyskasz, kontaktując się z naszymi specjalistami. Zachęcamy do kontaktu.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług
Jeśli interesuje Państwa inwentaryzacja budowlana, czy projekt w 3D, prosimy o dowolną formę kontaktu z nami. Z chęcią doradzimy oraz ustalimy niezbędne do wykonania zlecenia szczegóły.